Vyměňme už politické mazáky za novou generaci

27. 06. 2013 7:50:24
Nejsem jistě sám, kdo nemůže vydýchat, co se v České republice děje. Poprvé od roku 1989 jsou v sázce samotné principy demokratického státu.

Z pozice předsedy momentálně mimosněmovní strany cítím bezmoc, jako každý jiný občan, ještě daleko silněji ale cítím odpovědnost. Cítím velkou odpovědnost pracovat na tom, aby ve volbách dokázala KDU-ČSL přinést lidem změnu. Protože všechno zlé, co se s naší zemí dnes děje, má společného jmenovatele: staré struktury, které nám vládnou dvě desetiletí. Je nejvyšší čas je vystřídat.

Všichni, kteří mají dnes rozhodující, slovo, ať už jde o prezidenta, či vedení ČSSD, ODS i TOP 09, začali sbírat zkušenosti v celostátní politice již od raných 90. let. O komunistech nemluvě. Ano, touha po změně vynesla do parlamentu jednu zbrusu novou stranu - či spíše politický byznys projekt a novou stranu starých tváří. Myslím ovšem, že jedna taková zkušenost stačila a bude voliče spolehlivě odrazovat od pokušení dát důvěru jiným byznys projektům postaveným kolem jednoho "super guru" či knížete.

Jsem si jist, že tato generace politických mazáků už není schopná přinést České republice cokoli dobrého. A za to, co dobrého vykonali, se svých židlí drží neúnosně dlouho. A jsem si rovněž jist, že stejný názor má velká většina občanů. Rozhodně ve svém okolí cítím silnou naštvanost, která přechází v hlubokou rezignaci.

Jakkoli tuto rezignaci a bezmoc chápu, doufám, že nepřevládne a že naopak šanci dostane naděje na změnu. Ostatně kvůli tomu jsem před devíti lety vstupoval do KDU-ČSL, kvůli tomu jsem po prohraných volbách v roce 2010 kandidoval na jejího předsedu. Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Lidovci jsou tradičně konzervativní strana. Před třemi lety se však začala výrazně měnit. Spolu se mnou pustila do vedení celou generaci nových mladých politiků. Otevřela se a dnes už není stranou křesťanů pro křesťany, která řeší převážně bioetická témata, ale moderní stranou s celospolečenským programem a ambicí být v budoucnu catch-all party.

Proč to zde píšu? Protože věřím, že tato "změna v malém" je předzvěstí velkých celospolečenských změn. Že i česká politika se může otevřít, obměnit staré kádry a nebude už jen arénou straníků pro straníky, jakýmsi ghettem uzavřeným před vnějším světem. Věřím, že i v tomto případě to zlé bude pro něco dobré. A že česká demokracie, nyní fatálně oslabená skandály, neschopností a doslova zločinným nezájmem o problémy občanů, se dokáže vzpamatovat a obrodit. Věřím, že prezident Miloš Zeman jí nezasadí ránu z milosti, ale naopak ji svým bezprecedentním atakem probudí.

Samozřejmě vím, že KDU-ČSL sama tuto změnu nepřinese. Můžeme ji však nastartovat a být jejím katalyzátorem. Jsem si jist, že když dokážeme lidem kromě nové generace politiků nabídnout řešení jejich problémů, cestu z krize, slušnou a efektivní veřejnou správu - a to nabídneme - dosáhneme ve volbách úspěch, který přiměje ke změně i ostatní zavedené strany. Nevěřím totiž, že cestou k pozitivní změně jsou další politické rychlokvašky, ale proměna stávajících stran. Pouze standardní strany totiž mohou nabídnout jistotu seriozního politického programu vycházejícího z jejich hodnot, nikoli jen z průzkumů veřejného mínění či momentálního hnutí mysli lídra.

Naším programem je sociálně tržní hospodářství, program, s nímž němečtí či rakouští křesťanští demokraté vyhrávají volby, program, který jediný v současné době umí překonávat krizi, program, který sdílí velká a silná rodina evropských lidových stran. Tento program nabídneme všem, kteří si neumějí vybrat ze stávající stranické nabídky. Naší cílovou skupinou jsou všichni, kteří spolu s námi vědí, že svoboda nemusí být v rozporu se solidaritou, že odpovědné hospodaření nerovná se šetření na potřebných a že silný sociální systém si nelze plést se zneužíváním dávek a rozhazovačností.

Je pravdou, že my, noví, v tom ještě "neumíme chodit". Že budeme dělat chyby. Ale rozhodně to bude větší přínos, než ti, kteří se v politice vyznají tak dobře, že zapomněli, co je jejím skutečným obsahem. Práce pro blaho společnosti, dobrá a poctivá správa republiky.

V této ne právě lehké době pro českou demokracii cítím odpovědnost nabídnout lidem naději na změnu. Sledujte nás občané - alternativa k dnešní beznaději existuje.

Autor: Pavel Bělobrádek | čtvrtek 27.6.2013 7:50 | karma článku: 20.19 | přečteno: 1170x

Další články blogera

Pavel Bělobrádek

Chápeme až příliš dobře, co se kolem děje, pane Pehe

Jiří Pehe v březnu publikoval v Deníku N a na ČRo plus reakce na můj komentář o budoucnosti KDU-ČSL. Jsem za reakci rád, ovšem její styl a některé v ní obsažené teze musím zásadně odmítnout.

15.7.2019 v 11:24 | Karma článku: 22.00 | Přečteno: 313 | Diskuse

Pavel Bělobrádek

Ještě jednou o tom, proč se KDU-ČSL rozhodla pro samostatnou kandidátku

Čeština je krásný jazyk. Když David Klimeš píše o volbách předsedy Senátu – tak „se centristé nedohodli“. Všimněte si prosím toho krásně neutrálního SE.

3.12.2018 v 12:43 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 652 | Diskuse

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek: V kauze Babiš nejde „jen“ o vládu

Případný pád vlády je samozřejmě pro ty, kteří v ní sedí, docela zásadní. V kauze Babiš jde však o daleko důležitější věci. V sázce jsou národní jednota, hodnoty 17. listopadu či právní stát.

23.11.2018 v 12:58 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 181 | Diskuse

Pavel Bělobrádek

Maminky si zaslouží lepší penze

Je dobře, že vláda chce zvyšovat penze. Hnutí ANO tak změnilo názor, protože v předchozím kabinetu se stavělo proti a ČSSD s KDU-ČSL ho musely přehlasovávat. Ale je tu jedna skupina, na kterou vláda stále nemyslí: matky. Ty si zas

31.5.2018 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Mopička a striptýz v ranní zahradě

V dobách mého malého dětství chodily v létě po zahradách kolem našich chalup ženský oblečený jen v podprsence, kalhotkách a kuchyňské zástěře. Nad zadečkem měly z tkalounů uvázané mašličky a vypadaly jako tanečnice z Moulin Rouge.

17.7.2019 v 10:54 | Karma článku: 27.37 | Přečteno: 781 | Diskuse

Beata Krusic

Do kostela Boha hledat nechodím

A kam tedy chodím, když v Něj hluboce věřím? No přeci do přírody, do svého těla, k lidem, k umění...

17.7.2019 v 8:51 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 274 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Kukuřičné plátky chutnají jako bakelit. Trabant s tuňákem

Ráno už jsem věděl, co mě čeká, takže jsem ani tolik nenadával, že kafe nechutná jako kafe, ale jako kafe s čímsi, co vzdáleně připomíná mléko. Asi zkusím turka, vrátím se ke staré žižkovské klasice.

17.7.2019 v 8:27 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 604 | Diskuse

Michal Pohanka

Mistrovství světa v depresi v Londýně! Možná se ho na podzim zúčastním, držte mi palce!

Trénuju poctivě. Už to nebude dlouho trvat a dostanu se mezi českou depresentační elitu. Přestal jsem mluvit a v posteli jsem se už dvakrát pokálel. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to velmi nadějně!

16.7.2019 v 19:48 | Karma článku: 25.61 | Přečteno: 1493 | Diskuse

David Vlk

Hele schovej si toho svýho "Frantíka."

Tři dny jsem kroutil hlavou. Čtvrtý den jsem se vypravil exhiboušovi promluvit do duše. "Poslouchej kamaráde schovej si toho svýho "Frantíka!" Nejsme na něj zvědavý ,nebo se prostě aspoň před těma mýma holkama otoč zadkem.""

16.7.2019 v 18:21 | Karma článku: 33.90 | Přečteno: 1832 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1445

Originální osobnost. Jako každý jiný. Ještě že máme DNA. Jinak také manžel, táta, veterinář, textař, bývalý předseda KDU-ČSL, zastupitel a poslanec.

Zadavatel a zpracovatel: KDU-ČSL

Najdete na iDNES.cz