Rodina jsou hodnoty, hodnoty jsou politika

5. 06. 2014 8:24:12
Proč chceme, aby Česká republika byla "FAMILY FRIENDLY"? Protože věříme, že stát není ani firma, ani soubor jednotlivců, ani pečovatelská služba.
Jsme přesvědčeni, že základem společnosti je rodina. A jako konzervativní strana cítíme povinnost prosazovat v první řadě právě rodinné hodnoty. Tím se lišíme od jiných, liberálních, socialistických, či pragmatických stran, které mají v centru svého zájmu práva jedince, sociální rovnost, nebo velké podnikání. Lidovci jsou zkrátka už tradičně a z principu k rodině přátelští.
Slíbili jsme, že pomůžeme pracujícím rodičům. Jsme si jisti, že si to zaslouží. Ale nejen to. Podpora lidí, kteří řádně vychovávají děti, se nakonec vyplatí všem. Jde totiž o vůbec nejlepší investici do naší společné budoucnosti. Prostředky, jež získají navíc ti, kteří pracují a starají se o děti, se nikam neztratí, ale naopak přinesou nejvyšší možnou přidanou hodnotu. Nejen ekonomickou, ale i sociální a nakonec, ale vůbec ne v poslední řadě hodnotu morální.
Každé řádně vychované dítě, které si najde práci, znamená v dnešních cenách průměrný příspěvek 650 000 korun k HDP. A státu přinese 150 000 korun ročně na daních a sociálním a zdravotním pojistném. Zároveň za každého nového člena společnosti zaplatí jeho rodiče do 18 let věku v průměru dva miliony korun. Tato investice rodičů je ve prospěch všech a je vysoce zisková. Lidé si určitě nepořizují děti kvůli státu. Ale je v zájmu státu, aby jim s touto investicí maximálně pomohl a aby je od úmyslu mít děti naopak neodrazoval.
Dobrá výchova je zároveň nejlepší prevencí sociálních problémů. Žádná státní péče nemůže nahradit tu domácí. Návyky, které si děti přinášejí z rodiny, určují celý jejich další život. A ve svém součtu i život daného regionu a celého státu. Rozdíl mezi západní a východní mentalitou je dán právě rozdílem ve fungování rodin. Pokud si chceme uchovat náš styl života, včetně zájmu o vzdělání a práci, musíme podpořit naše rodiny. Jinak budeme mít stále větší sociální problémy. Mimo jiné také vzroste naše závislost na cizích pracovnících.
Ekonomické a sociální přínosy podpory pracujících rodičů jsou zjevné. Peníze, které získají rodinné rozpočty navíc, se neprojedí, nevytunelují, nevyplýtvají, ale investují se do budoucnosti s tím nejvyšším možným multiplikátorem. Je tomu tak proto, že rodiny jsou oněmi nositelkami hodnot: zodpovědnosti, solidarity, úcty ke svobodě, právu a tvrdé práci. To jsou i tradiční hodnoty křesťansko demokratické politiky. Našim primárním cílem je zachovat tyto morální hodnoty. Ekonomické a sociální benefity, které má pro společnost výchova dětí, jsou důkazem, že tyto hodnoty jsou dobré a náš cíl správný.
Dělat politiku pro nás znamená prosazovat hodnoty a bránit zájmy těch, kteří se k těmto hodnotám hlásí. Nejsme ani technokratičtí účetní, ani účeloví populisté. Náš "FAMILY FRIENDLY" přístup promítneme do všech vládních kroků a přípravy zákonů. Víme, co děláme, čeho tím chceme dosáhnout a umíme své návrhy odůvodnit. Ať už se to týká penzijní reformy, daní, státní správy, zaměstnanosti či školství, vždy budeme prosazovat principy politiky přátelské k rodinám.
Věříme, že "FAMILY FRIENDLY" politika je opravdu v zájmu všech a jsme připraveni tuto politiku důsledně obhajovat. Například nepopulární princip, že bezdětní odvedou na penzijním pojištění více. I jim se totiž vyplatí, když někdo jiný investuje do výchovy dětí, které jednou budou vydělávat na důchody dnešní střední generace. Právem se hrozíme sto miliardového rozpočtového schodku. Ale dokonce ještě vážnější hrozbou je deficit demografický. Porodnost je u nás 1,45 dítěte na jednu ženu a zdaleka tak nedosahuje ani úrovně prosté reprodukce.
Za uplynulých dvacet let nám chybí milion nenarozených dětí. Pokud se nezmění současný trend, v roce 2050 nám bude scházet jeden a půl milionu pracovních sil, třetina dnešního stavu. Hrozí tak výpadek HDP ve výši bilionu korun. Aby stát byl schopen vyplácet penze rostoucímu počtu seniorů, bude nutné pracovníky dovézt.
Zmírnit demografický deficit mohou jedině ti, kteří se rozhodnou vychovat více dětí. Když jim stát pomůže, pomůže tím i sám sobě. Těch 500 korun na druhé a 1000 korun na třetí a další dítě, které jim chceme měsíčně ulevit na daních a další peníze na sociálním pojistném jsou podle nás dobře investované prostředky. Rozhodně se nám všem daleko spíše vyplatí pomoci těm, kteří za dva miliony dobře vychovají nějakou malou Blanku, než utopit navíc desítky miliard v dalším velkém tunelu.
Všechno, čím jsme, jako jednotlivci, občané, i jako společnost, má svůj původ v rodinné výchově. Proto má obrana rodiny pro KDU-ČSL velký význam. Nikdy nebudeme dělat politiku "má dáti-dal", ať už se tím myslí ryze účetní operace pro snížení schodku, či samoúčelné nákupy voličských hlasů. Vnímáme politiku jako prosazování hodnot. A rodina je pro nás hodnotou nejvyšší.
Autor: Pavel Bělobrádek | čtvrtek 5.6.2014 8:24 | karma článku: 15.42 | přečteno: 571x

Další články blogera

Pavel Bělobrádek

Chápeme až příliš dobře, co se kolem děje, pane Pehe

Jiří Pehe v březnu publikoval v Deníku N a na ČRo plus reakce na můj komentář o budoucnosti KDU-ČSL. Jsem za reakci rád, ovšem její styl a některé v ní obsažené teze musím zásadně odmítnout.

15.7.2019 v 11:24 | Karma článku: 22.00 | Přečteno: 312 | Diskuse

Pavel Bělobrádek

Ještě jednou o tom, proč se KDU-ČSL rozhodla pro samostatnou kandidátku

Čeština je krásný jazyk. Když David Klimeš píše o volbách předsedy Senátu – tak „se centristé nedohodli“. Všimněte si prosím toho krásně neutrálního SE.

3.12.2018 v 12:43 | Karma článku: 15.75 | Přečteno: 652 | Diskuse

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek: V kauze Babiš nejde „jen“ o vládu

Případný pád vlády je samozřejmě pro ty, kteří v ní sedí, docela zásadní. V kauze Babiš jde však o daleko důležitější věci. V sázce jsou národní jednota, hodnoty 17. listopadu či právní stát.

23.11.2018 v 12:58 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 181 | Diskuse

Pavel Bělobrádek

Maminky si zaslouží lepší penze

Je dobře, že vláda chce zvyšovat penze. Hnutí ANO tak změnilo názor, protože v předchozím kabinetu se stavělo proti a ČSSD s KDU-ČSL ho musely přehlasovávat. Ale je tu jedna skupina, na kterou vláda stále nemyslí: matky. Ty si zas

31.5.2018 v 15:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Mopička a striptýz v ranní zahradě

V dobách mého malého dětství chodily v létě po zahradách kolem našich chalup ženský oblečený jen v podprsence, kalhotkách a kuchyňské zástěře. Nad zadečkem měly z tkalounů uvázané mašličky a vypadaly jako tanečnice z Moulin Rouge.

17.7.2019 v 10:54 | Karma článku: 27.26 | Přečteno: 773 | Diskuse

Beata Krusic

Do kostela Boha hledat nechodím

A kam tedy chodím, když v Něj hluboce věřím? No přeci do přírody, do svého těla, k lidem, k umění...

17.7.2019 v 8:51 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 272 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Kukuřičné plátky chutnají jako bakelit. Trabant s tuňákem

Ráno už jsem věděl, co mě čeká, takže jsem ani tolik nenadával, že kafe nechutná jako kafe, ale jako kafe s čímsi, co vzdáleně připomíná mléko. Asi zkusím turka, vrátím se ke staré žižkovské klasice.

17.7.2019 v 8:27 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 596 | Diskuse

Michal Pohanka

Mistrovství světa v depresi v Londýně! Možná se ho na podzim zúčastním, držte mi palce!

Trénuju poctivě. Už to nebude dlouho trvat a dostanu se mezi českou depresentační elitu. Přestal jsem mluvit a v posteli jsem se už dvakrát pokálel. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to velmi nadějně!

16.7.2019 v 19:48 | Karma článku: 25.61 | Přečteno: 1461 | Diskuse

David Vlk

Hele schovej si toho svýho "Frantíka."

Tři dny jsem kroutil hlavou. Čtvrtý den jsem se vypravil exhiboušovi promluvit do duše. "Poslouchej kamaráde schovej si toho svýho "Frantíka!" Nejsme na něj zvědavý ,nebo se prostě aspoň před těma mýma holkama otoč zadkem.""

16.7.2019 v 18:21 | Karma článku: 33.83 | Přečteno: 1820 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1445

Originální osobnost. Jako každý jiný. Ještě že máme DNA. Jinak také manžel, táta, veterinář, textař, bývalý předseda KDU-ČSL, zastupitel a poslanec.

Zadavatel a zpracovatel: KDU-ČSL

Najdete na iDNES.cz